कनकाई उद्योग बाणिज्य संघको अध्यक्ष पदमा कडा प्रतिष्पर्दा, मतदाताकालागि उम्मेदवारको यस्तो भनाई छ


आमसंचार

त्रिलोचन चिमरीयासँगको कुराकानी

व्यववसायीहरुको साझा संस्था वाणिज्य संघको यस निर्वाचनमा नेपाली कांग्रेसको नेतृत्वमा राप्रपा, संघिय समाजवादी फोरम र विवेकशिल साझा पार्टी सहितको समर्थनमा रहेको व्यवसायीहरुको लोकतान्त्रीक समावेशी समूहको प्यानलमा यस क्षेत्रका युवाहरु माझ लोकप्रिय सामाजिक व्यक्तित्व युवा व्यवसायी त्रिलोचन चिमरीयाले अध्यक्ष पदका लागि उम्मेद्वारी दर्ता गर्दै प्यानलको नेतृत्व गरेका छन् ।

   सुरुङ्गा जेसीजको स्थापनाकालदेखी विभिन्न जिम्मेवारीमा रहँदै वर्ष २०१५ मा अध्यक्षको जिम्मेवारी सफलतापूर्वक सम्पन्न गरीसकेका चिमरीयाले आफ्नो नेतृत्वमा जेसीजमा रहँदा पनि राष्ट्रिय साथै क्षेत्रीयस्तरका महत्वपूर्ण कार्यक्रमहरु सफलता पूर्वक सम्पन्न गरिसकेका छन् । सुरुङ्गा जेसीजको आयोजनामा सम्पन्न भएको राष्ट्रिय महत्वको फुटवल खेल सुरुङ्गा गोल्ड कपलाई आफ्नो अध्यक्षतामा सफलतापूर्वक सम्पन्न गरीसकेका चिमरीया युवाहरु विचमा स्वच्छ छवि भएका युवा व्यवसायीका रुपमा परिचित छन् ।

   कनकाई खेलकुद प्रतिष्ठान, पृथ्वी सहकारी संस्था लगायतका सामाजिक संघसंस्थामा कार्यसमितिको विभिन्न जिम्मेवारीमा रहेर कार्यसम्पादन गर्दै आएका चिमरीयाले यस अघि झापा उद्योग वाणिज्य संघ शाखा सुरुङ्गाको सहसचिवको जिम्मेवारी सफलतापूर्वक सम्पन्न गरेका हुन् । सामाजिक व्यक्तित्वका रुपमा समाजमा स्थापित वर्तमानमा कनकाई नगर वडा नं. ३ का वडा अध्यक्ष समेत रहेका पुराना व्यवसायी पिता रुद्रप्रसाद र माता धनमाया चिमरीयाका कान्छा सुपुत्र, विगत २० वर्षदेखि सुरुङ्गामा संचालित पाथीभरा हार्डवेयरका संचालक समेत रहेका त्रिलोचनले आफ्नो नेतृत्वमा वाणिज्य संघले नयाँ दिशा पाउँने प्रतिवद्धता व्यक्त गरेका छन् । संघको यो निर्वाचनको सेरोफेरोमा रहेर गरिएको कुराकानीको सार संक्षेप ः

वाणिज्य संघमा तपाईको उम्मेद्वारी किन ?
कनकाई उद्योग वाणिज्य संघ नितान्त व्यवसायीहरुको संस्था भएकाले यसको नेतृत्व पनि व्यवसायीले नै गर्नु पर्ने वाध्यता छ । सोही अनुरुप विगत २० वर्षदेखि यस कनकाई नगरको सुरुङ्गा वजारमा व्यवसाय गरेर वसेको यस क्षेत्रको स्थापित व्यवसायी भएकाले आम व्यवसायीहरुको सुख दुखमा आँफू नजिक रहेको मैले महसुस गरेको छु । विगतमा पनि उद्योग वाणिज्य संघको पदाधिकारीमा रहेर काम गरिसकेको अनुभवका आधारमा यस क्षेत्रका व्यवसायीहरुको हक, हित र समग्र कनकाई उद्योग वाणिज्य संघको आउँने भावि दिनमा यसलाई अझै अगाडी वढाएर लैजानका लागि संघको यो निर्वाचनमा मेरो उम्मेद्वारी हो ।

व्यवासायीहरुले तपाईलाई नै भोट दिनु पर्ने कारण के होला ?
म विगत लामो समयदेखी व्यवसायमा आवद्ध भएकाले कनकाई उद्योग वाणिज्य संघसँग जोडीएका यस क्षेत्रका सम्पूर्ण व्यवसायीहरुसँग मैले एक आपसमा भावना र विचार साँटेको छु । हरेक व्यवसायीका सुख दुखमा म आँफू सँगै रहेको छु । सामाजिक गतिविधिको क्षेत्रमा क्रियाशिल रहँदै सुरुङ्गा जेसीजको अध्यक्षको जिम्मेवारीमा रहँदा लामो समयदेखी निर्माणाधिन अवस्थामा रहेको जेसीज भवनको माथिल्लो तला सहित निर्माण कार्य सम्पन्न गरी मेरै कार्यकालमा भवन उद्घाटन भएको हो । नेपाल जेसीजको अत्यन्तै महत्वपूर्ण र ठूलो कार्यक्रम काउन्सीलर एकाडेमी मेरै अध्यक्षतामा सुरुङ्गा जेसीजको आतिथ्यतामा भव्यताका साथ सम्पन्न भएको हो । हजारौं मानिसहरुको उपस्थिति रहेको सुरुङ्गा जेसीजको आयोजनामा वर्ष २०१५ मा सव्य र भव्य रुपमा सम्पन्न भएको सुरुङ्गा गोल्ड कप मेरो अध्यक्षतामा सम्पन्न भएको थियो । म कुरामा भन्दा पनि काममा विश्वास गर्ने मानिस भएकाले मैले यस उद्योग वाणिज्य संघको नेतृत्व गर्ने अवसर पाएमा यस संस्थालाई मेरो कार्यकालमा सम्पूर्ण टिमको सहयोगमा वाणिज्य संघलाई व्यवसायीहरुको आस्थाको धरोहरको रुपमा लिएर जाने लगायत अन्य धेरै योजनाहरुका साथ आँफू निर्वाचनमा आएकाले व्यवसायीहरुले मलाई भोट गर्नु पर्ने कारणहरु धेरै छन् ।

तपाईको चुनाव जित्ने आधार के छन् ?
म लगायत मेरो सम्पूर्ण टिमलाई यस नगरमा रहेका क्रियाशिल राजनितिक दलहरुको साथ सहयोग रहेको छ । हाम्रो समूहमा यस कनकाई उद्योग वाणिज्य संघमा सफल नेतृत्व गरिसक्नु भएका संस्थापक अध्यक्ष, पूर्व अध्यक्ष ज्युहरुको आशिर्वाद रहेको छ । हाम्रो घोषणा पत्रमा हामीले आम व्यवसायी साथै समग्र संस्थाको हितका लागि उत्कृष्ट कार्ययोजना अघि सारेका छौं । सवै भन्दा ठूलो कुरा त म र मेरो टिम अव सम्पूर्ण व्यवसायीहरुको मन मस्तिष्कमा वसीसकेका छौं । त्यस कारण आम व्यवसायीहरुले हामी सवैलाई आआफ्नो मनमा राखेर आफ्नो अमूल्य मत प्रदान गरी म लगायत मेरो सम्पूर्ण टिमलाई विजय गराउँने कुरामा म विश्वस्त छु ।

निर्वाचित भएपछिका तपाइँका योजनाहरु के कस्ता छन् ?
निर्वाचित भएपछिका हाम्रा सवै कार्य योजनाहरुलाई हामीले हाम्रो १३ वँुदे घोषणा पत्रमा समेत सार्वजनिक गरिसकेका छौं । हाम्रा प्रतिवद्धता सहितका योजनाहरुलाई हामीले आम व्यवसायीहरुको हातहातमा पुर्याइसकेका छौं । व्यवसायीक हकहित र संरक्षणको लागि आफ्नो व्यक्तिगत स्वार्थ भन्दा माथी उठेर सदैव व्यवसायीहरुको संरक्षण गर्ने कुराको प्रतिवद्धतालाई हामीले कठोरता पूर्वक आफ्नो भावि योजनाका रुपमा राखेका छौं । संस्थाको कार्य क्षेत्रभित्र रहेका विभिन्न वजारमा समस्याको रुपमा रहेका खुद्रा व्यवसायी, बधशाला, फलफूल तथा सब्जी भण्डारणको दिर्घकालिन व्यवस्थापनका लागि सम्वन्धित निकायसँग समन्वय गर्ने साथै फलफुल तथा सब्जीमण्डीको छुट्टै व्यवस्थापन गराई व्यवस्थित बजार सञ्चालनको लागि पहल गर्नेछौं । व्यवसायीहरुका लागि व्यवस्थित किसिमको सार्वजनिक शौचालय, खानेपानीको व्यवस्थापनमा हाम्रो कार्य तत्काल अघि वढ्ने छ । वाणिज्य संघको सम्पतिका रुपमा रहेको कनकाई अतिथि सदनको माथिल्लो तलाको निर्माण गरि प्रयोगमा ल्याइने छ । साथै अतिथि सदन वाहिर रहेको आफ्नै निजि जग्गामा संघको कार्यालय भवन निर्माण गरि कार्यालयलाई व्यवस्थित गर्दै लगिनेछ । व्यवसायीहरुलाई कर सम्वन्धि तालिम लगायतका हामीले भावी योजनाका रुपमा घोषण पत्र मार्फत गरेका प्रतिवद्धताहरुलाई अक्षरस पूरा गर्ने प्रयास गर्ने कु्राको विश्वास दिलाउँन चाहन्छु ।

आम व्यवसायीहरुको हितका लागि तपाईको प्राथमिक्तामा के कस्ता कुराहरु पर्लान् त ?
संस्थाको नेतृत्वमा पुगेपछि आम व्यवसायीहरुको हितका लागि निस्वार्थका साथ निरन्तर रुपमा अघि वढ्दै संघका अग्रज नेतृत्व वर्ग, समाजका अगुवा व्यवसायीहरुसँगको सहकार्यलाई निरन्तर रुपमा अघि वढाउँने कुराको प्रतिवद्धता जाहेर गर्न चाहन्छु । संस्थाद्वारा व्यवसायीक हित र सुविधाका लागि यस अघि चलाइएका सम्पूर्ण नियमित कार्यहरुलाई निरन्तरता दिँदै आवश्यक्ता र अवस्थालाई हेरेर तत्काल साथै दिर्घकालिन कार्ययोजनालाई छलफलमा राखेर सहमति, सहकार्य र एकताका साथ संवादको संस्कृतिको विकास गर्दै आएको निस्कर्षलाई प्राथमिक्तामा राख्ने योजना रहेको तपाईको संचार माध्यम मार्फत सार्वजनिक गर्न चाहन्छु । साथै यो संचार र प्रविधिको युगमा संस्थाको तर्फवाट भए गरेका सवै गतिविधिहरुलाई संचारको माध्यमवाट समय सापेक्ष सार्वजनिक गर्नका लागि हरपल स्थानीय संचारकर्मीहरुसँग समन्वय गर्दै जाने योजनालाई समेत प्राथमिक्तामा राखेको जानकरी गराउँन चाहन्छु ।

 

मिनाल तिम्सिनासँग गरीएको कुराकानी

कनकाई उद्योग वाणिज्य संघको यहि पौष १२ गते हुने निर्वाचनमा १७ जनाको कार्यसमिति मध्ये सर्वसम्मत भएका वरिष्ठ उपाध्यक्ष वाहेक अन्य १६ पदका लागि निर्वाचन हुँदैछ । स्थानीय व्यवसायीहरुले दुईवटा प्यानल निर्माण गरी वाणिज्य संघको यो निर्वाचनमा चुनावी मैदानमा होमीएका छन् । दुवै प्यानललाई दुईवटा प्रमुख राजनितिक दलहरुले नेतृत्व गरेका छन् । दुवै दलले आआफ्नो प्रतिष्ठाको रुपमा हेर्ने गरेको यो निर्वाचनले यतिवेला स्थानीय चुनावको झल्को दिएको अनुभव गर्न सकिन्छ ।

नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीको समर्थन प्राप्त व्यवसायीहरुको संयुक्त प्यानलमा यस क्षेत्रकै पुराना व्यवसायी तथा सामाजिक व्यक्तित्व मिनाल तिम्सिनाले आगामी तीन वर्षे कार्यकालका लागि अध्यक्ष पदमा उम्मेद्वारी सार्वजनिक गर्दै प्यानलको नेतृत्व गरेका छन् । झापा उद्योग वाणिज्य संघ शाखा सुरुङ्गादेखी कनकाई उद्योग वाणिज्य संघसम्मको लामो यात्रामा विभिन्न चरणमा विभिन्न किसिमका जिम्मेवारी वहन गर्दै आएका तिम्सिनाले भर्खरै संघको वाणिज्य उपाध्यक्षको जिम्मेवारी सफलतापूर्वक सम्पन्न गरेका हुन् ।

कनकाई बिर्ता अर्जुन नविकरणीय उर्जा तथा फोहोर मैला व्यवस्थापन कम्पनी पव्लिक लिमिटेडका वर्तमान अध्यक्ष,मेची डिलर एसोसिएशनका सदस्य, सुरुङ्गा जेसीजका मानार्थ सदस्य, पृथ्वी सहकारी संस्थाका सदस्य, कनकाई वहुमुखी क्याम्पसका सल्लाहकार लगायत विभिन्न सामाजिक एवम् शैक्षिक संघसंस्थामा क्रियाशिल तिम्सिना यस क्षेत्रका एक शालिन तथा व्यवसायीहरु विच लोकप्रिय वौद्धिक व्यक्तित्वका रुपमा परिचित छन् । यस क्षेत्रका प्रतिष्ठित शिक्षासेवी, वौद्धिक व्यक्तित्व साथै लोकप्रिय व्यवसायीका रुपमा समाजमा स्थापित समाजसेवी पिता टिकाप्रसाद र माता दिलमाया तिम्सिनाका सुपुत्र ५० वर्षिया मिनाल तिम्सिनाले अर्थशास्त्रमा स्नातक तहसम्मको अध्ययन पूरा गरी व्यवसायमा जमेका हुन् ।

तिम्सिना सुरुङ्गा वजारका एक सफल खाद्य तथा किराना होलसेल तथा खुद्रा विक्रेताका रुपमा स्थापित व्यवसायी हुन् । संघको यो निर्वाचनको सेरोफेरोमा रहेर संयुक्त व्यवसायी प्यानलका अध्यक्ष पदका उम्मेद्वार तिम्सिनासँग  गरिएको कुराकानीको सार संक्षेपः

वाणिज्य संघमा तपाईको उम्मेद्वारी किन ?
एउटा संस्थालाई प्रजातान्त्रीक प्रक्रिया मार्फत अगाडी वढाउँनुपर्ने भएकाले लामो समयदेखी संस्थाको विभिन्न जिम्मेवारीमा रहेर काम गरेको हुनाले संस्था भित्रका अधुरा कार्यलाई निरन्तरता दिँदै संघको पहिचानलाई अझै व्यापक वनाउँनका लागि मैले उम्मेद्वारी दिएको हो ।

व्यवासायीहरुले तपाईलाई नै भोट दिनु पर्ने कारण के होला ?
मेरो लागि यो एकदम महत्वपूर्ण प्रश्न गर्नुभएको छ । वास्तवमा आम व्यवसायीहरु अवको समयमा साना मसिना कुराहरु सवै वुझ्ने भइसकेका छन् । यहि ठाउँमा वसेर विगत ३० वर्षदेखी व्यापार व्यवसायमा लागेको यथार्थतालाई मैले भनिरहनु पर्दैन । मैले व्यवसाय गर्दा भर्खर जन्मेका कतिपय हाम्रै साथीहरु अहिले वाणिज्य संघको विभिन्न पदका लागि उम्मेद्वारका रुपमा उभिनुभएको छ । यो विचमा व्यवसायको माध्यमवाट हामीले सामाजिक क्षेत्रमा खेलेको भूमिका सवै सामु छर्लङ्ग छ ।
यसका साथै वाणिज्य संघको स्थापनाकालदेखी आजसम्म पनि निरन्तर रुपमा आम व्यवसायीहरुसँगै काँधमा काँध मिलाउँदै संस्थाको भौतिक संरचना निर्माणमा समेत जिम्मेवारीका साथ काम गरेको हुँदा धेरै व्यवसायीहरुको साथ सहयोग र सल्लाह सुझावका आधारमा आँफूले अध्यक्ष पदका लागि उम्मेद्वारी दिएको हो । त्यसैले आम व्यवसायीहरुको इच्छा र चाहना अनुसार आम व्यवसायीहरुको हितका लागि नै आफ्नो उम्मेद्वारी परेको हुँदा सवैले म मिनाल तिम्सिनालाई नै भोट दिनु पर्ने वाध्यता भएको हो ।

तपाईको चुनाव जित्ने आधार के छन् ?
मेरो चुनाव जित्ने प्रशस्त आधारहरु छन् । त्यसमध्येमा पनि लामो समयदेखी सवै व्यवसायीहरुसँगको सद्भाव र एकताका कारण व्यवसायीहरुको साझा संस्थाका रुपमा रहेको वाणिज्य संघ मार्फत आम व्यवसायी साथै विभिन्न सामाजिक संघसंस्थामा समेत सक्रिय हुँदै संस्थाको स्थापना कालदेखी हालसम्म पनि सवैसँग सहकार्य हुनु नै मेरो चुनाव जित्ने वलियो आधार हो । त्यस मध्ये पनि वाणिज्य संघको भवन निर्माण समिति लगायत कार्यसमितिको विभिन्न जिम्मेवारी सम्हाल्दै भर्खरै वाणिज्य उपाध्यक्षको जिम्मेवारीमा रहेर सफलतापूर्वक कार्यसम्पादन गरिसकेको हुनाले सिस्टम अनुसार नै अव अध्यक्षको जिम्मेवारी निर्वाह गर्नु पर्ने भएपछि समय र परिस्थितीको माग अनुसार जिम्मेवारी सम्हाल्नु पर्ने भएकाले स्वतः स्फुर्त रुपमा जित्ने आधार तय भएको हो ।
निर्वाचित भएपछिका तपाइँका योजनाहरु के कस्ता छन् ?
निर्वाचित भएपछिको समयमा गर्ने कामहरुलाई योजनावद्ध तरिकाले अघि वढाउँनका लागि हामीले एउटा तत्कालिन र दिर्घकालिन योजनाको खाका नै वनाइसकेका छौं । सवै तह र तप्काका व्यवसायीहरुको जीवनस्तर कसरी उठाउँन सकिन्छ साथै वजारलाई अझै व्यवस्थित गर्दै संस्थाको भौतिक संरचनाको थप निर्माण , यसको संरक्षण र आम व्यवसायीहरुको स्तर उन्नतीका लागि हरेक हिसावले लागी पर्ने विश्वास दिलाउँदै हामीले हाम्रा १७ वुँदे प्रतिवद्धताहरु भर्खरै पनि सार्वजनिक गरीसकेका छौं । हामीले हाते पर्चा साथै विभिन्न पत्रपत्रिका मार्फत पनि हाम्रा सवै प्रतिवद्धताहरुलाई जस्ताको त्यस्तै सार्वजनिक गरेका छौं । यसलाई चुनावी मुद्धाको रुपमा मात्र नहेरीदिनु हुन समेत सम्वन्धित सवैलाई विनम्रताका साथ आग्रह गर्दै मेरो नेतृत्वको कार्यसमितिले यसलाई व्यवहारमा उतार्ने कुराको प्रतिवद्धता जाहेर गर्न चाहन्छु ।

आम व्यवसायीहरुको हितका लागि तपाईको प्राथमिक्तामा के कस्ता कुराहरु पर्लान् त ?
आँफू पनि एक व्यवसायी नै भएको कारणले व्यवसायीहरुको सारो, गाह्रो, अप्ठ्यारोलाई मैले नजिकवाट अनुभव गरेको छु । त्यसैले आम व्यवसायीहरुकै हितका लागि स्थापना भएको हामी व्यवसायीहरुकै संस्था कनकाई उद्योग वाणिज्य संघको नेतृत्व तहमा आँफू रहेपनि कुनै पनि कुराको जटिल किसिमको निर्णय गर्नु पर्दा समाजका अग्रज व्यक्तित्व साथै व्यवसायी, संस्थाका पूर्व अध्यक्षज्युहरु, आवश्यक्ता अनुसार संघको माथिल्लो निकाय साथै विभिन्न संघसंस्थाका प्रमुख तथा प्रतिनिधिहरु लगायतको सल्लाह सुझावलाई प्राथमिक्तामा राखेर कार्य सम्पादन गर्ने कुरा प्रष्ट पार्न चाहन्छु । अन्य कुराहरुमा प्राथमिक्ता भन्दा पनि अति आवश्यक्ताका कुराहरुलाई मध्यनजर गर्दै योजनावद्ध ढङ्गले निस्वार्थका साथ आम व्यवसायीहरुको हितमा निरन्तर लागी पर्ने प्रतिवद्धता व्यक्त गर्दछु ।

साभारः कनकाई खबर

 

हाम्रो बारे
प्रकाशक / समाचार संयोजक
विनोद पाण्डे (कमल)
सम्पादक
नरेन्द्र ढकाल
थप
दर्ता नं

सूचना विभाग :

© 2016 aamsanchar.com

Designed byappharu.com